Havacılık Festivali Düzce’de başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Düzce Valiliği, Gölyaka Kaymakamlığı, Gölyaka Belediyesi, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu, Türkiye Hava Sporları ve Martı Havacılık Kulübü kadar gerçekleştirilen festivale takriben 400 sporcu katıldı. 

Sporcular, 970 rakımlı Bakacak köyü mevkisinden atlayarak yamaç paraşütü yaptı.

Düzce Martı Hava Sporları Derneği Başkanı Zeynep Kara, gazetecilere yaptığı açıklamada, festivalin bu yıl başta gerçekleştirildiğini söyledi. 

“Düzce’de böyle bir hava parkının olabileceğine inandık” diyen Kara, Türk Hava Kurumu ile bir protokol yaptıklarını belirtti. 

Bölgenin kuzey rüzgarlarına içten konumlandığını anlatan Kara, “Burası güneyde bir tepecik ve sıra dağlar şeklinde. Buradan kalkan bir paraşütçü, çok iyi termik yakalayabilir, 5 bin metreye çıkabilir. Buradan Ankara’ya değin yamaç paraşütü yapabilir ve rekorlar kırabilir. Böyle bir alana sahibiz” şeklinde konuştu. 

Festivalin gerçekleştirildiği alanı eğitim sahası olarak kullanacaklarını açıklayan Kara, şunları kaydetti:

“Biz Düzce Martı Hava Sporları olarak burada bu festivali birincil defa yapıyoruz. Bu tabiki her sene şampiyonalar ve yarışmalar bazında devam edecek. Uzun mesafe yarışmaları istiyoruz. Bunun için de gereken başvuruları yaptık. Ayrıca milli keza de uluslararası yarışmalar düzenleyeceğiz. Burada keza bir eğitim merkezi yapma planımız var. Burası havacılıkla ilgili sporseverlerin eğitim alabileceği bir yer haline gelecek.”

Festival kapsamında keza, microlight, ultralight, gyrocopter, paramotor, yelken kanat, yamaç paraşütü, özgürlük paraşüt, planör, mosquito, model uçak, model helikopter, multicopter uçuşları da gerçekleştirildi. 

Festival, yarın sona erecek.

İlgili: Doğa Sporları, Havacılık Festivali Düzce’de başladı bahische.com farkıyla sizlerle.