“Bizi durdurmaya mı çalıştılar?”

Yarışın ardından AA muhabirine açıklamalarda yer alan Kenan Sofuoğlu, “Lastik sorununu daha önce hiç yaşamamışken, yarış içinde bu durumun olması, aklımda soru işaretleri bıraktı” dedi.

Avustralya’da yaptıkları tüm testlerde, yarış simülasyonlarında ve yerleştirme yarışında elde ettikleri derecelerle, birinciliği neredeyse ceplerinde gördüklerini anlatan Sofuoğlu, beklenmedik şekilde lastik patlaması sorunuyla karşılaştıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Ilk turdan itibaren lastiklerde bir sorun olduğunu hissettim. Çok zorlanmaya başladım. Lastikler aşırı derecede kayıyordu ki tur derecelerim de zaten iki saniyenin üzerinde yavaştı. Büyük bir sıkıntı ile idare etmeye çalıştım. Buna karşın liderliği aldım. Lastik sorunum her geçen tur daha fazlalaştı. Motorumdaki vibrasyondan bunu hissettim ve en sonunda viraj çıkışında lastik patladı ve yarış dışı kaldım.”

Umulmadık şekilde yarış dışında kalmasının moralini bozduğunu bildiren Sofuoğlu, “Her şeyi dört dize yapmaya çalışıyorsunuz ve hiç ummadığınız, bayağı olmayan bir şekilde lastiğin patlaması, beni şaşırtıcı, moralimi bozan bir şey oldu” ifadelerini kullandı.

“Bizi durdurmaya mı çalıştılar?”

Yapılan testlerde her şeyin hoş gittiğini, yarışta ise lastiğinin parçalanmasına anlam veremediğini dile getiren milli motosikletçi, “Araştırmasını yapıyorum çünkü kabullenmiş değilim. Bu değin iyi gidiyorken, bizi durdurmaya mı çalıştılar? Neden bu şart yaşandı? Yalnızca şanssızlıktan mı oldu inanın bilmiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Ayrıca kendisinin ayrıca de takımının bu konuda şüpheleri oluştuğuna dikkati çeken Sofuoğlu, “Zaten yarıştan daha sonra çekilen resimlerde, lastiğimin param parça olduğu gözüküyor. Özellikle düşme anındaki resimde, lastik janttan fırlamış. Daha önce yaşanmış bir şey değil bu” biçiminde konuştu.

Hazırlık döneminde benzer model lastiklerden 6 tane denediğini ve herhangi bir sorunla karşılaşmadığını, hatta en iyi dereceleri elde ettiklerini bildiren Sofuoğlu, şöyle devam etti: “Yarış ekibime lastiklerin ne süre geldiğini sordum ve bu sabahtan aldıklarını söylediler. Bu şart aklıma belirsizlik düşürdü. Yaşanan kazayı sadece lastik patlaması olarak görmemek gerekir. Bunun bundan başka can güvenliği boyutu var. Pistin beşinci virajında kaza yaptım. Eğer üçüncü virajda aynı şey olsaydı, oysa olabilirdi, 230-240 kilometre çabucak bu kazayı yapsaydım, hayati tehlike arz eden bir koşul olacaktı. Yalnızca bir kişide bu sorun yaşandı, bu da şampiyonanın en hızlı adamında, bir numarasında oldu. Bunu bilmeden konuşamayız ve sadece araştırmasını yapmak istiyorum. Çünkü sebebini bulmak çor zorlama. Zoruma giden bir şey varsa, o da insan hayatı ile oynamak. Başımdan çok büyük darbe aldım. Daha tehlikelisi de olabilirdi. İnşallah düşündüğümüz gibi değildir ama ben araştıracağım. Elimden geldiği dek firmaya ve organizasyona zorlama yapacağım.”

“25 puan geriden başlamak şiddet”

Sezonun birincil yarışını puansız kapattığını ve liderle aralarında 25 puan ayrım oluştuğunu andıran Kenan Sofuoğlu, “Burada 25 puan kaybettim. Bu, şampiyonada koskocoman bir darbe çağırmak. Çünkü önümde uzun bir sezon var ve  25 puanlık bir avantajı kaybettim. Burada 25 puan geriden açılmak çok güç” şeklinde konuştu.

Önünde daha 12 yarış olduğunu ve mücadelesini sürdüreceğini aktaran Sofuoğlu, “Acilen moral ve motivasyon olarak iyi durumda değiliz ama birkaç gün dinlendikten sonra inşallah yeniden toparlayacağız. Çalışmaya devam edeceğiz. Sezona 25 puanla başlamayı fazla isterdim ve adalet etmiştik ama nasibimiz değilmiş” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili: Motor Sporları Motosiklet, “Bizi durdurmaya mı çalıştılar?” bahische.com farkıyla sizlerle.